Bylinky ke zdraví i životnímu elánu IV.

reklama

A jedem dál! Dnes si vezmeme mezi bylinkami ke zdraví i životnímu elánu pod lupu další řadu užitečných – saturejku, šalvěj a fenykl.

Saturejka zahradní (Satureja hortensis)

Patří k oblíbencům v kuchyni, kde lze její lístky a nať využít jak čerstvou, tak sušenou. Hodí se především do luštěninových pokrmů, smetanových omáček, mletých masových směsí, zeleninových nálevů a k rybám. Výborně doladí pepřená jídla. Díky obsahu silic a tříslovin, pomáhá při nadýmání, nechutenství a průjmech.

Má močopudný a dezinfekční účinek, zvyšuje pohlavní svěžest a je příjemným přínosem pro diabetiky –  odbourává pocity žízně. Má ráda teplo, proto se jí bude dařit na slunném a světlém místě, s umírněnou zálivkou. Je to pěkná dekorativní bylina, která se samostatně v květináči výborně tvaruje.

Šalvěj (Salvia officinalis)

Tahle bylinka si lebedí na suchých slunných stanovištích s malou zálivkou. Jako aromatickou rostlinu je ideální ji pěstovat samostatně, ne v truhlíku s ostatními bylinami. Čerstvé i sušené listy a nať dobře dochutí omáčky, nádivky, sýrové a zeleninové pokrmy, vepřové, jehněčí a rybí maso. Čerstvá se používá i namísto petrželky – třeba v bylinkovém másle nebo jiných pomazánkách.

Jako léčivka je nápomocná proti pocení, nachlazení, ke správnému fungování žlučníku a jater, ke zklidnění trávení a je výborným dezinfekčním prostředkem pro střeva. Zevně je účinná coby kloktadlo pro dásně, zuby a ústní dutinu, při bolesti v krku, nebo na obklad zanícených a plísněmi postižených oblastí na těle.

Fenykl (Foeniculum vulgare)

Zná jej ve formě semínek snad každý z nás. Ale pokud si fenykl vypěstujete sami doma jako zelenou rostlinku, můžete jej využít mnohem variabilněji. Koupíte ho předpěstovaný i ve všech větších obchodech a supermarketech. Má rád teplo a mírné vlhko, ovšem přímé slunce mu nesvědčí. Jeho listy jsou skvělou ingrediencí do salátů a zeleninových pokrmů, k rybám, do polévek a omáček.

Šťáva z nich je účinným prostředkem pro krvetvorbu a na menstruační potíže. A obdobně jako semena, pomohou i listy podpořit imunitu organismu, při kašli, nadýmání, povzbudí zažívání, zmírní zápach z úst a působí močopudně. Fenykl obsahuje mnoho vitamínu C, stopových prvků, železa, draslíku a aminokyselin, tudíž je skvělý při dietách a jako detoxikant.

Získaly si tyto bylinky jež výborně dochutí pokrmy, ale rovněž pomohou ke zdraví a životnímu elánu, vaši přízeň a zájem?

reklama