Domácí zeleň III.

reklama

A další „zelené“ povídání je tady! V něm probereme některé pokojové květiny nenáročné na pěstování. Jsou vhodné pro všechny, kdo chtějí doma mít nějakou zeleň, ale na nějaké složitosti nemají čas a náturu.

Fialka africká (Saintpaulia)

Velmi nenáročná rostlinka nevelkého vzrůstu s krátkým stonkem, z nějž vyrůstají mnohočlenné listy. Kvete malými květy v barvě fialové, modré, bílé, růžové nebo purpurové a červené. Výborně se jí daří v mělčím květináči, v polostínu bez průvanu, při teplotách okolo 20°C. Ideálně na parapetu (nejlépe východního a západního okna), kde je lze v poledním slunci zastínit. Zaléváme jen mírně (ne přes listy a tak, aby byla zemina navlhlá) 2 – 3x týdně, pouze do misky pod květináčem. Můžeme fialky postavit i do misky s vlhkými oblázky či rašelinou. Nikdy nerosíme. Nadbytečné nebo usychající a jinak poškozené listy i květy průběžně odstraňujeme, fialka se nám odmění častým a četným květem.

Aporocactus (Aporocactus flageliformis)

Krásná kaktusovitá rostlina se svislými oddenky a malinově zbarvenými květy, která je velmi dekorativním přínosem do bytu. Přes léto ji lze zavěsit na balkon a terasu slunit. Jinak se jí daří v interiéru na světlém a slunném místě, při teplotách okolo 20°C, v zimě postačí  pouhých cca 10°C. Není vhodné rostlinu umístit k topení, pokud není jiná možnost, dáme na něj mokrý ručník. K zemině je dobré přidat štěrk nebo na drobné oblázky. V poledním slunci je ideální Aporocactus zastínit. Zaléváme jen mírně 2 x týdně a 2x měsíčně rosíme (zamezí se tak výskyt červených roztočů), hnojíme pouze v jarních a letních měsících hnojivem určeným pro kaktusy.

Asplenium vlasové (Asplenium trichomanes)

Patří k čeledí sleziníkovitých, se sytě zelenými vejčitě zaoblenými a zubatými listy o délce 5 – 10 cm. Rostlinka je – ač patří k vlhkomilným kapradinám – nenáročná na vlhkost a postačí jí suché podmínky, ovšem vlhkost vzduchu je nutná. Jeho potřebu vyřešíme umístěním rostliny do široké misky s keramzitem nebo oblázky. Asplenium si skvěle vede v polostínu bez průvanu, při teplotách mezi 20 až 25°C, v zimě o 5 stupňů nižších. Během jara a léta hojně ( 3 x týdně) zaléváme odstátou vodou, v zimě jen málo. Hnojíme cca 1 x měsíčně slabě koncentrovaným hnojivem pro pokojové květiny.

reklama