Domácí zeleň: Yuka, Anturie, Můrovec

reklama

Domácí zeleň, nebo li pokojové květiny jsou důležitou součást našeho bydlení. Zpříjemňují nám prostředí a zkvalitňují vzduch v interiéru. K těm nejoblíbenějším (Dracena, Ibišek) o nichž jsme se již zmínili, dnes přidáme další – Yuku, Anturii a Můrovec.

Yuka (Yucca)

Máme na mysli tu pokojovou, ne bezkmennou zahradní. Pokojová Yuka má silný kmen, a i přes větší rozměry (až 2 m výšky) jichž může dosáhnout, ji řadíme k nejvíce oblíbeným rostlinám v domácnostech. Výšku lze zcela jednoduše korigovat seříznutím vrcholu, nebo celou velkou rostlinu rozřezat na menší kusy cca 30 cm a zakořenit ji.

Yuce se daří na slunečném místě s čerstvým vzduchem. V zimních měsících ji uložíme někam do teploty okolo 10°C. Pokud ji necháme na stejném stanovišti jako v létě, neuschne nám, ale ztrácí pak často listy. Zálivku potřebuje mírnou, pozor na přemokření. Hnojíme pouze v létě cca 1 x za 3 týdny.

Anturie (Anthurium)

Rostlina původem z tropů, patří k náročnějším na péči. Přesto je velmi oblíbenou květinou v domácnostech. Anturie potřebuje po celý rok teplé a světlé stanoviště, bez přímého slunce. Při nižších teplotách se jí nedaří příliš dobře. Vyžaduje také vydatné zalévání, ale ne přemokření a zeminu s rašelinou.

Ideální je také ji pravidelně a často rosit, ale ne na květy, pouze po listech. Anturiím též prospěje občasné ponoření květináče do nádoby s vodou. Hnojíme ji jen v jarních a letních měsících cca 1 x za 3 týdny. V zimě pouze vynímečně. Pokud listy hnědnou, je to známka příliš vápnité vody anebo suchého vzduchu. Anturie se velmi dobře pěstuje v hydroponii (ve vodě bez zeminy).

Můrovec (Phalaenopsis)

Je to druh orchideje, která vyžaduje světlé místo bez přímého slunce a v pokojové teplotě, každodenní rosení (pozor – ne po květech), a namísto zeminy vzdušnou směs s kousky kůry. Speciální směs na pěstování orchidejí je k dostání běžně v OD.

Namísto zálivky ponoříme cca 1 x za 14 dní květináč s rostlinou do odstáté vody s pokojovou teplotou. Hnojíme speciálním hnojivem na orchideje – v létě 1x za 14 dní a v zimě  1x měsíčně. Pokud má rostlinka dobré podmínky, kvete celoročně květy v barvách bílé, růžové, lila, žluté i zelené.

V dalším „zeleném“ povídání probereme některé pokojové květiny nenáročné na pěstování.

reklama