Jídlem ke kvalitnímu spánku

reklama

Spánek je důležitou součástí každodenního života nás všech. Je nezbytnou složkou dne, dobou, kdy regenerujeme své síly, fyzické i duševní funkce, navíc dětem a adolescentům se během něj uvolňuje růstový hormon. Abychom dobře usínali a kvalitně spali, musíme také správně a vhodně jíst.

Jedno s druhým souvisí…

Stravování, nápoje, odpočinek a spánek totiž spolu souvisí. Každá z těchto složek má v našem denním režimu své neodmyslitelné místo i dobu, která by jí měla být vyhrazena. Samotný nedostatek spánku má fatální následky – poškození zdraví i výkonnosti, a vzniklá únava i nesoustředěnost s sebou nesou nebezpečí úrazů a nehod.

Víte opravdu kdy a co konzumovat? Tedy co jíst a co ne, abychom zamezili rušivým elementům v době spánku a vychutnali si jej skutečně nerušeně?

Co určitě ne…

Před spaním nepijeme žádné nápoje s kofeinem. Pokud to je tedy možné, vyeliminujeme v době před ulehnutím jak kávu, kolu, tak černý čaj. Ani alkohol není to pravé ořechové pro kvalitní spánek. Neukládáme se hladoví, ale mezi večeří a uložením ke spánku by měla být časová prodleva cca 3 hodiny.

K večeři určitě nekonzumujeme tučná, těžká a silně kořeněná jídla. Tak umožníme trávicím traktu zklidnění a omezení činnosti, spojenou i s jeho regenerací. Nám to následně přinese zvýšený klid všech tělesných funkcí a s ním spojenou pohodu před spánkem.

I když je to během dne mnohdy těžké a nemožné, tak alespoň večer ke vhodnému režimu stravování přidáme vyhýbání se stresu, hektičnosti a určitě těsně před ulehnutím nepracujeme. Snažíme se též vytěsnit nepříjemné myšlenky, a myslet pozitivně, na něco milého a pěkného.

Co naopak ano…

Ideálním nápojem je teplé mléko (se lžičkou medu ještě lahodnější), ovocný nebo bylinkový čaj (nejlépe s meduňkou, mátou, heřmánkem, dobromyslí či chmelem). Rovněž kysané mléčné výrobky typu kefír a podmáslí jsou dobré.

Na večeři bychom si měli dát lehčí stravu, ve formě zeleninového nebo ovocného salátu, ale nemůžeme-li odolat uzeninám a masům, tak zvolíme šunkový či dietní salám, rybí nebo drůbeží maso. Sníme tak ¾ porci, protože přejedení bychom se příliš dobře nevyspali.

Máme li před spánkem pocit hladu, vyřešíme jej banánem, mangem, hrstkou oříšků nebo luštěninových klíčků (např. mungo klíčky). Tyto potraviny totiž díky obsahu vitamínů řady B, hořčíku a zinku, podporují produkci serotoninu v organismu, který napomáhá navození spánku.

Jídlem ke kvalitnímu spánku…

Je několik potravin, které skutečně efektivně napomohou kvalitě spánku i usínání. Proto je velmi vhodné zakomponovat některé z nich do večerní stravy. Z ovoce to mimo již zmíněné banány a mango jsou především jablka, hroznové víno, třešně, švestky, meruňky, nektarinky, broskve, jahody a meloun.

Ze zeleniny pak mrkev, brambory, salát, rajčata a papriky. Z dalších potraviny ke klíčkům mungo lze přiřadit cizrnu, popcorn, jakékoli oříšky – od pistáciových, přes lískové až po vlašské ořechy. Také semínka jako sezam, slunečnice či jakékoliv těstoviny. Z drůbežího masa je výborné kuřecí a z ryb halibut nebo treska.

reklama