Jóga prstů, aneb jak léčit sám sebe VI.

reklama

S počátkem dalšího roku – roku 2011, pokračujeme v našem seriálu jóga prstů, aneb jak léčit sám sebe. Můžeme tak dalšími Mudrami (pozicemi prstů) pomoci sami sobě k tomu, abychom se cítili lépe.

Nezapomínáme na to, že je nutno cvičit zvolenou jógu prstů pravidelně, denně a dlouhodobě, zhruba 40 minut (rozdělených třeba na 4 díly po 10ti minutách).

Pozice Strážce života

Strážce života

Velmi zajímavá Mudra, která je ochráncem života nás, našich blízkých a přátel ve chvílích poškození, napadení, bolesti srdce a jeho bušení, může být i skvělou prevencí před infarktem. Už při prvních náznacích nebezpečí, nebo nemoci je nutno okamžitě tuto jógu prstů použít. Úleva se dostaví vzápětí po započetí cvičení, vytrváme však předepsaných 40 minut. Mudru vytvoříme tak, že ukazováček každé ruky ohneme tak, aby se dotýkal palce, prsteníček, prostředníček a palec spojíme bříšky, malíček zůstává vzpřímený.

Pozice Ducha

Pozice Ducha

Mudra působí velmi efektivně při bolestech hlavy a zubů. Dočasně tlumí přecitlivělost organismu na nepříjemné vnější vlivy (hluk, napětí). Pozici docílíme tím způsobem, že vzájemně spojíme prostředníčky, prsteníčky a palce téže ruky, ukazováčky s malíčky zůstanou nataženy a vzpřímeny.

Pozice Stříbrná

Stříbrná pozice

Podporuje dobře léčení všech kožních problémů – od lupenky, přes kopřivku, akné až po mykózy. Může podpořit lékařem předepsané přípravky k rychlejšímu účinku. Ale pozor! Při této Mudře je nutná absolutní koncentrace, proto je dobré cvičit na klidném místě o samotě a nenechat se vyrušovat vnějšími vlivy. Tuto jógu prstů vytvoříme tím způsobem, že prsty pravé ruky (kromě palce) sbalíme do dlaně té levé, přičemž je necháme přitištěny k sobě, a pravý palec vyvíjí mírný tlak na bod (tzv. akupresurní) na levé ruce.

Pozice Dračí zub

Dračí zub

Mudra symbolizuje sílu a moc. Pomůže nám nabýt oduševnělost a poznání. Je účinná při stresu, emočním vypětí a smutku. Jógu prstů získáme tak, že palce obou rukou pokrčíme a přitiskneme k dlani. Prostředníček, prsteníček a malíček jsou rovněž ohnuty a přitisknuty k dlani. Jen ukazováčky jsou napnuty a směřují vzhůru.

Pozice Číše devíti pokladů

Číše devíti pokladů

Mudra ladí metabolismus těla. Ve východní filozofii je symbolem duchovního bohatství života, protože sjednocuje duši i tělo člověka spolu s vesmírem. K vytvoření Mudry necháme čtyři prsty pravé ruky spojené a natažené. Svrchu je obejmeme prsty levé ruky. Jen palce obou rukou odstávají a symbolizují tak ouška oné pomyslné číše devíti pokladů – přítomné v těle, duši i vesmíru.

reklama