Advent je tady

advent

reklama

Kvapem se blíží Vánoce a s nimi souvisí i čas adventu. Ten je pohyblivým svátkem s 22 až 28 dny, a začíná první adventní nedělí, mezi 27. 11. a 3.12. Trvá čtyři neděle, které nazývají železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Letošní počátek adventu připadá na neděli 28.11.2010 a vrcholí západem slunce na Štědrý den.

Trocha historie nikoho nezabije…

Původní slovo advent pochází z řeckého pojmu „zjevení“ a v latině znamená „příchod“ (adventus) Ježíše Krista. Patří tudíž ke křesťanským svátkům a je začátkem liturgického roku a předvánoční přípravou. Dřívějším smyslem byla doba půstu k oslavě narození Ježíše Krista.

Advent dnes

Adventní zvyky a obyčeje jsou dnes spjaty spíše s tradicí předvánočního času než s náboženstvím. Což je mnohdy škoda, protože s ním úzce souvisí. A tak si pod tím pojmem mnozí vybaví spíše mikulášskou nadílku, adventní věnec a rozsvěcování vánočních stromů v centru měst, obcí s vánočními trhy.

Pojmenování nedělí je zcela komerční záležitost, kdy jsou prodlouženy prodejní doby téměř všech obchodů a s náboženským pojetím adventu to nesouvisí.

Adventní věnec

Ten je tradičním symbolem, kdy zelené rostliny a svíčky představují život. Bývá zhotoven převážně z jehličnatých větviček. Klade se na stůl či komodu v obývacím prostoru. Zdoben je drobnými dekoracemi (mašlemi, šiškami, baňkami atp.), a hlavně čtyřmi svícemi v nejrůznějších výškách, velikostech i barvách.

I když dle křesťanství mají být 3 svíce fialové a jedna – ta pro třetí adventní (Gaudete) neděli růžová, jež ji symbolizuje. Svíčky mají pomoci k odečítání 4 týdnů adventu. Každou neděli se zapaluje další svíce a to v protisměru hodinových ručiček. Na vchodové dveře je možno také umístit adventní věnec bez svící.

Co země a náboženství – to jiné pojetí

Podoba věnce se může lišit dle náboženství, země, tradic a zvyků jak barvou, tak i počtem svící a použitými dekoracemi. Například v Německu jsou běžné spíše bílé svíce, v USA a Anglii naopak modré a červené. V Norsku upřednostňují fialové a ve Švédsku 1 bílou a 3 fialové. Někde přidávají ještě pátou bílou (nazývanou Kristova) svíci do středu, která se zapaluje na Štědrý den a Boží hod vánoční. V Irsku věnce zdobí 3 fialové, 1růžová a 1bílá svíčka.

Tip: Hledáte-li netradiční vánoční přání, koukněte na článek Nejlepší vánoční přání letošního roku na webu Maxiorel.cz.

reklama