Čirok, obilovina plná zdravých látek

čirok

reklama

V prodejnách se zdravou výživou jste se mohli setkat s čirokem či čirokovou moukou. Je pro vás tato obilovina cizí? Seznámíme vás s jejími výhodami a poradíme vám, jak ji využít v kuchyni. 

Co je čirok

Čirok je původně z Etiopie, dnes se pěstuje v mnoha dalších zemích, převážně ve Spojených státech Amerických, Nigérii, Indii a Mexiku, v malém množství se pěstuje i v České republice. Nejprodávanější je čirok dvoubarevný. Oblibu našel proto, že obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. 

Nespornou výhodou je vysoký obsah vlákniny, která má pozitivní vliv na zažívání, dále pak velké množství bílkovin. Ty přitom neobsahují lepek, tudíž je čirok na rozdíl od jiných obilovin vhodný pro ty, kdo mají nařízenou bezlepkovou dietu. 

Dále je v čiroku spousta vitamínů a minerálů:

  • Hořčík
  • Draslík
  • Zinek
  • Železo
  • Fosfor
  • Mangan
  • Selen
  • Vitaminy skupiny B

Aby toho nebylo málo, jsou  čiroku též antioxidační látky, díky kterým působí obilovina protizánětlivě. Také posiluje imunitní systém, snižuje špatný cholesterol v krvi a pomáhá předcházet rakovině. Pozitivní vlastnosti přitom nijak neztrácí tepelnou úpravou. 

Využití čiroku v kuchyni 

Snad nejběžnějším způsobem, jak se konzumuje čirok, jsou kaše. Mají neutrální chuť, a tak je na straníkovi, zda si ji chce dát na sladko či na slano. Čirok loupaný lze vařit podobně jako rýži a podávat ho jako přílohu, nebo z něj připravit čirokovou alternativu běžného rizota. 

Čiroková mouka je oblíbená převážně u bezlepkářů, ale objevuje se i v kuchyních lidí, kteří lepek z jídelníčku vyřadit nemuseli. Již víte, čím čirok přispívá zdraví, proto se určitě nedivíte, že hraje důležitou roli v mnoha zdravých receptech na sladké i slané pečivo. Nadšenci si z ní mohou připravit i domácí těstoviny nebo třeba chutné tortily. 

Mouka z čiroku je plná vlákniny a díky tomu má nízký glykemický index. Proto ji používají vyznavači low carb stravování, tedy nízkosacharidové diety. Čirok se může objevit též v jídelníčku diabetiků.

reklama