Urbex aneb prohlížení opuštěných míst

urbex

reklama

Pojem urbex vznikl spojením slov Urban Exploration a označuje prohlížení opuštěných továren, domů či celých měst. Na rozdíl od prohlídek muzeí a kulturních památek bývá zkoumání opuštěných objektů nelegální, zároveň však zajímavé a dobrodružné.

Za hranicí legality 

Navštěvované jsou nejčastěji ruiny budov či dávno uzavřené továrny nebo naopak ještě nedostavěné objekty. Vzhledem k nebezpečí úrazu je vstup na tato místa zakázán, a tak lidé musejí přelézat oplocení a mnohdy se skrývat před záběrem kamer nebo pohledu hlídačů. Dalšími cíli bývají tunely, kanalizace či doly. Zvláštní kapitolou je pak lezení na komíny. Vyznavače této zábavy sdružuje Svaz českých kominářů. 

Vniknutí do nepřístupných objektů je nelegální, a tak se chodí tajně, obvykle v noci. Přesné adresy se většinou nezveřejňují. Při zkoumání objektů platí jednoduché pravidlo: Na místech se nic nenechává, ani se z nich nic neodnáší, vyjma zajímavých zážitků a fotografií s neopakovatelnou atmosférou. 

Ač je urbex v podstatě nezákonný, lidi, kteří ho provozují, si nemusíme nutně představovat jako nějaké zločince. Většinou jsou to slušní dobrodruhové, kteří rádi tráví volný čas zkoumáním architektury a kultury. 

Jak najít opuštěná místa pro urbex

Může se zdát, že najít opuštěné místo není nic jednoduchého, opak je ale pravdou. Stačí se projít po městě a hned zjistíte, že dokonce i v centru se najdou domy, které už dlouho nikdo neobývá ani neudržuje. Větší problém, než vybydlený dům najít, je dostat se dovnitř. Pokud je objekt snadno přístupný, může se zase stát, že uvnitř potkáte nelegální obyvatele, kteří jsou často pod vlivem alkoholu nebo drog, a tak setkání nebývají zrovna příjemná. 

Existuje řada webových stránek, na kterých najdete seznam některých míst k urbexu, jak už ale padlo, ta nejzajímavější se nikde nezveřejňují, dozvíte se od nich jen osobně od těch, kteří je již navštívili. Nejlepší způsob, jak se k nim dostat, je navázat přes internet kontakt s někým kdo se urbexu věnuje. Od něj navíc získáte cenné rady, které využijete při svých prvních zkušenostech s urbexem. 

reklama