Jak zjistit výši důchodu

duchod

reklama

Věk, kdy odcházíme do starobního důchodu, se pomalu zvyšuje. Přesto nás v něm nejspíš čeká pěkná řádka let, a tak je dobré vědět, s jakými penězi můžeme v penzi počítat. 

Výši důchodu ovlivňuje řada faktorů, tím hlavním je samozřejmě váš příjem v zaměstnání. Důchod se počítá z průměrného měsíčního příjmu za celou dobu, kdy jste platili důchodové pojištění. Výpočet je ale ještě o něco komplikovanější, a tak, než abyste si ho počítali sami, je snadnější použít internetovou kalkulačku. Nejpřesnější odhady zjistíte na e-Portálu ČSSZ. 

Jak se přihlásit do informativní důchodové aplikace

ČSSZ poskytuje e-služby, ve které se dozvíte důležité informace o vašem starobním důchodu. Občanům, kteří odcházejí do důchodu méně za pět let, je k dispozici Informativní výpočet starobního důchodu, pro mladší občany je určena Informativní důchodová aplikace. V obou případech se dozvíte orientační výši starobního důchodu a také datum vašeho odchodu do důchodu. Pro mladé lidi jsou tyto informace jen orientační, částka se během let může změnit. 

Na ePortálu ČSSZ se dozvíte také údaje týkající se např. nemocenského pojištění nebo pracovní neschopnosti. Abyste mohli služby e-Portálu využívat, musíte se nejdříve přihlásit.  

Přihlášení probíhá Identifikaci občana nebo přes datovou stránku (touto cestou se mohou přihlásit jak fyzické, tak právnické osoby). Identifikace občana skrývá řadu možností, jak ověřit svou totožnost. 

  • mobilní aplikace Mobilní klíč eGouverment 
  • eObčanka (pro občanské průkazy vydané v roce 2018 a pozděj) 
  • International ID Gateway (pro držitele dokladu ze zahraničí)
  • Moje ID 
  • Bankovní identita (pro klienty Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, Moneta Money Bank, Reiffeisenbank) 

Muži se orientační výši důchodu dozvědí hned, ženy nejdřív vyplňují počet dětí a data jejich narození. Číslo se průběžně může měnit, nedivte se, když za dva roky zjistíte něco jiného než nyní.

reklama