Domácí zeleň

reklama

V každém bytě a domě jsou příjemnou a praktickou okrasou pokojové květiny. Nejen proto, že nám zlepšují ovzduší v příbytku, ale kousek zeleně působí blahodárně i na lidskou psychiku.

Z toho vyplývá, že do našeho domova květiny (nejen řezané ve vázách, nebo sušina v ozdobách) zcela určitě patří. Protože je náš domov s nimi hezčí, ale také zdravější. Pokojové rostliny totiž zvlhčují ovzduší, vstřebávají a rozkládají škodliviny, navíc pohlcují prach.

Které rostliny lze doma pěstovat?

  • Tak třeba bylinky, o nichž jsme tu již psali v článcích – Bylinky ke zdraví i životnímu elánu.
  • Nebo pokojové rostliny (a to okrasné květem nebo listem).
  • A také závěsné květiny.
  • Anebo jarní cibuloviny.

Ty nejoblíbenější…

Stejně jako mezi pokrmy, koníčky nebo knihami, rovněž i mezi květinami je několik nejvíce oblíbených. K nim patří především Dracena, Ibišek, Yucca, Můrovec, Anturie, Šeflera, Sloní noha a Chameodora.

Dracena (Dracaena)

Pokojová rostlina tvořící kmen s zelenými, červeně nebo žlutě pruhovanými úzký listy jež jsou pružné a ohýbají se k zemi. Dobře se jí daří na místě s rozptýleným světlem a nepřímým slunečním svitem. Během léta může být i venku, jinak ne však v nižších teplotách než 15°C.

Během teplejších měsíců je potřeba udržovat zeminu stále vlhkou, v chladnějších pak postačí méně četné zalévání i sušší půda. Potřebu vláhy rostlinky nám napoví hnědnutí listů, které ukazuje přílišné sucho nebo průvan a nadměrné zalévání naopak měknutí kmenu Draceny. Hnojíme ji jen během léta cca 1 x týdně.

Ibišek (Hibiscus rosa – chinensis)

Stálezelený ibišek alias čínská růže, patří ke keřovitým rostlinkám. Dobře se tvaruje a protahuje, má krásné květy (červené, žluté, krémové, bílé), jež kvetou pouhý jeden den, na noc se zavírají a pak opadnou. Výborným místem pro tuto dekorativní květinu bude hodně světlé, slunné a vzdušné stanoviště, přes léto venku (na balkoně, terase).

V chladných měsících uvnitř domu a bytu. Během zimy jí dopřejeme nižší teploty okolo 12 – 16°C, někde v hale nebo předsíni, při vyšších teplotách opadávají lístky. Během léta ibišek hojně zaléváme, v zimě udržujeme zeminu jen navlhlou. Hnojíme 1 x měsíčně, pouze během jara a léta. Vhodné je jej každoročně na jaře přesadit do čerstvé, nové zeminy.

Příště se těšte, v dalším „zeleném“ povídání probereme opět několik „oblíbenců.“

reklama