Tipy na svačinu do školy

školní svačina

reklama

Na první pohled na svačinkách do školy nic není, ale protože se chystají každý den, může to být občas věda. Svačina pro děti by měla být zdravá, měla by dobře zasytit, a neméně důležité je, aby byla chutná, jinak by skončila v koši. Dochází vám fantazie? Máme pro vás několik tipů na výborné svačiny. 

Jak vypadá ideální svačina pro děti 

Každého asi napadne, že není dobré dávat dětem každý den sladkosti, ačkoli samotné děti by si nejraději vybíraly oplatky nebo koblihy. Jak vypadá ideální svačina pro děti? Měla by obsahovat bílkoviny, které potřebují pro růst, a přiměřené množství tuků a složených sacharidů, které jim dodají energii na učení. Ke svačinám přidávejte také ovoce a zeleninu, ty jsou zdrojem vlákniny. 

5 nápadů na svačiny do školy 

Houska s tvarohovou pomazánkou 

Doma připravená pomazánka z tvarohu je mnohem zdravější než hotové pomazánky z obchodu. Příprava je časově nenáročná a pomazánku můžete libovolně obměňovat podle chuti. Smíchejte tvaroh s bylinkami, vajíčky, zeleninou nebo třeba nastrouhaným sýrem. Mazejte ho na oblíbené, ideálně celozrnné pečivo. 

Celozrnná bageta s rajčetem a mozzarelou 

Celozrnnou bagetu namažte žervé nebo tvarohem. Obložte ji na tenko nakrájenou mozzarelou a rajčaty. Podle chuťových preferencí lze přidat také bylinky, např. bazalku. 

Chléb s vejcem a zeleninou

Nachystejte dětem do školy obložené chlebíčky ve zdravé variantě. Kváskový chléb namažte máslem či žervé, obložte ho sýrem a zeleninou, přidat můžete též plátek šunky s nízkým obsahem soli. 

Cottage sýr s jablkem 

Cottage sýr má neutrální chuť, díky tomu jde připravit na sladko i na slano. Dětem udělá radost spíš první varianta. Připravte jim ho s jablkem a se skořicí. Servírujte ho v dobře těsnící krabičce, kterou dítě zvládne snadno otevřít i uzavřít. Cottage sýr je sice výborný, ale vylitý v aktovce ho určitě nechcete. 

Banánové muffiny 

Na závěr supertip, vhodný na těžké dny plných písemek. Pusťte se do příprav s předstihem a upečte banánové muffiny. Budete potřebovat: 

  • banán
  • 1 hrnek mouky
  • ½ prášku do pečiva 
  • ½ hrnku (třtinového) cukru
  • ¼ hrnku kvalitního oleje 
  • 1 vejce
  • špetku soli 
  • hořkou čokoládu 

Banány rozmačkejte vidličkou a smíchejte je s moukou, cukrem, olejem a vejcem. Přidejte prášek do pečiva a špetku soli. Nakonec dejte do těsta kousky hořké čokolády. Pečte asi 20 minut v troubě vyhřáté na 180 stupňů.

Muffiny by se sice neměly jíst každý den, ale určitě nejde o nijak velký hřích. Na výsledku si jistě pochutnáte i vy – a možná příště upečete rovnou dvojnásobnou dávku. 

reklama