Velikonoční dekorace

velikonoční dekorace

reklama

Zima snad je již konečně za námi, jaro pomalu ale jistě tady a na dveře klepou i Velikonoce. Slavíte je, nebo vás tyto svátky nechávají v klidu?

Velikonoce

Velikonoce patří k významným křesťanským svátkům oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. A pro nevěřící jsou Velikonoce prostě oslavou příchodu jara, ale i velice komerčním svátkem – nabídka velikonočního zboží je v obchodech vidět mnohem dříve než velikonoce vůbec začnou. Tyto pohyblivé svátky v současnosti i v Česku slaví mnoho rodin.

Datum Velikonoc připadá na neděli po prvním jarním úplňku a může nastat v březnu nebo až v dubnu. Dny před velikonocemi mají své názvy – Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, pro věřící následuje nedělní vigilie (bohoslužba) a pak koledování s pomlázkou o velikonočním pondělí. Kalendářně tentokrát vycházejí velikonoční svátky na dubnový čas – velikonoční pondělí letos bude 25.4.2011.

Jarní a velikonoční dekorace

K Velikonocům jako takovým patří i velikonoční výzdoba a její výroba. Může jí být vše, co si vytvoříme nebo dnes i hotové koupíme a dáme do bytu, domu či zahrady pro navození atmosféry tohoto svátku. Trendy jsou každým rokem trochu jiné, ale mnozí se přiklánějí k těm tradičním velikonočním dekoracím. Každopádně se stále ve větší míře používají přírodní materiály, živé rostliny a květiny.

Ošatka z proutí jako velikonoční dekorace
Ošatka z proutí jako velikonoční dekorace

Návod na velikonoční dekorace

Velikonočními dekoracemi mohou být kraslice a velikonoční vajíčka, naklíčená pšenice, rozkvetlé narcisy, nakvetlé větve vrby a olše (tzv. kočičky), tradiční pečený velikonoční zajíček, beránek nebo perníčky, nejrůznější vystřihovánky, dečky, utěrky a ubrusy s velikonočním námětem.

Velikonoční dekorace z proutí

Výzdoba může mít i podobu dekorací z proutí. Ty patří k velmi příjemným a oblíbeným variantám. Jsou to nejrůznější postavičky, zvířátka, košíky, ošatky nebo i vajíčka. K žádaným náleží stylizované moderní kytice z nejrůznějšího proutí či s vázané v něm.

Velikonoční dekorace na okna

Trendy, in a velmi oblíbené jsou též závěsné velikonoční dekorace na okna. Jsou jimi například jarní a velikonoční věnečky z proutí, přírodnin, sušiny nebo i ty textilní. Půvabně působí i nejrůznější závěsná zvířátka z papíru, či jiné ozdoby ze sušiny. Děti mají v oblibě nalepovací ozdoby na okna ve formě vajíček, zajíčků, slepiček nebo jiných symbolů velikonoc.

Háčkované velikonoční dekorace

Tradiční ozdobou jsou pak háčkované dekorace, jež patří k populárnímu způsobu, jak si vlastnoručně vytvořit dekoraci. Takové háčkované vajíčko, nebo slepička  je báječným dárkem koledníkům. Ovšem k výrobě čehokoli háčkovaného je zapotřebí dostatečné zručnosti i trpělivosti.

reklama