Bojíte se na ulici? Naučte se sambo

reklama

Pokud si nejste tak úplně jistí, že byste se na ulici ubránili případnému násilníkovi, máme pro vás řešení. Je jím bojové umění sambo, které kombinuje prvky sebeobrany a sportu. Začít s ním můžete v každém věku.

Sambo je specifický druh bojového sportu, který kombinuje různé styly. Typické jsou pro něj páky, kopy, přehozy a podmety u kterých se využívá váha protivníka. Tím je tak trochu podobné judu (odlišnosti jsou v pravidlech a stupních obtížnosti). Existuje několik typů samba: sportovní, bojové a sebeobranné.

Druhy samba

Sportovní sambo je podobné judu nebo jiu-jitsu, avšak odlišuje se pravidly a oblečením. Bojovníci mají krátké kalhoty a kazajku s opaskem.

Bojové sambo je stejně jako všechny ostatní military bojové systémy založeno na „přežití“. Snoubí v sobě jak sportovní tak i vysoce reálné a v praxi účinné techniky boje zblízka. V Ruských ozbrojených složkách se sambo učí policie, speciální jednotky i armáda.

Sebeobranné sambo je souhrnem přetvořených nebezpečných armádních technik, které mohou běžní lidé používat pro svou sebeobranu.

Sebeobrana už v desátém století?

Základy samba byly položeny před více než tisíci lety a jako samostatné bojové umění se začalo prosazovat v devatenáctém století. Největší úspěchy slavilo během druhé světové války, kdy jej využívali především sovětští výsadkáři.

Po válce celý systém dostal název sambo a došlo k prudkému rozmachu tohoto umění především mezi sovětskými bezpečnostními složkami a sportovci. Právě díky úspěchům sovětských sportovců (především judistů) získalo v šedesátých letech pozornost sambo i v zahraničí. Sambo je rusky zkrácenina slov „sebeobrana beze zbraně.“

Sambo (a především jeho bojová verze) je velmi oblíbená u bezpečnostních složek, které potřebují mít schopnosti pro boj zblízka, rychlé reakce a ovládat výpady a hmaty. Sambo je v současné době mezinárodně uznávaným bojovým sportem – prosadilo se i na olympijské hry a v sedmdesátých letech se v něm uskutečnilo první mistrovství světa.

Výhodou tohoto bojového sportu je, že se jej může naučit člověk jakéhokoli věku. Nejen, že se procvičíte nutnou sebeobranu, ale navíc protáhnete i své tělo.

Kde můžete sambo cvičit

Bydlíte-li v Praze a chcete-li cvičit Sambo, navštivte webové stránky Českého svazu sambo. Kluby a sportovní oddíly zabývající se sambem najdete také v Milovicích, Kolíně, Doubravě, Ostravě, Frýdku Místku nebo Orlové.

Námět: Pavla Jelínková

reklama