Bouřky jsou nebezpečné i pro domácnost

bouřka

reklama

Léto je nejen obdobím dovolených, odpočinku a horkých slunečných dní, ale rovněž častých bouřek, které s sebou přinášejí riziko pro domácnosti a domy.

Nebezpečné bouřky

To je dáno elektrickými výboji a blesky provázející bouřky, které mohou i přes bleskosvod jedinou ranou poničit počítač, lednici, televizor, zásuvku, nebo i vodu v bazénu. Proto je užitečné a praktické svůj domov dobře ochránit i před touto potencionální hrozbou.

Prvním krokem jsou zásuvky

Ideální  je spotřebiče z nich v době bouřek vypínat, ale ne vždy je to možné (lednice by se odmrazila, nebo jsme úplně mimo domov, třeba na dovolené). Velmi dobrou volbou jsou zásuvky s přepěťovou ochranou.

Jsou sice finančně náročnější (od 230, – Kč výše za kus), ale zabrání nejen výbojům blesku proniknout k spotřebičům, ale ochrání je i před jakýmkoli výkyvem napětí. A vezmeme li v potaz, že běžné zásuvky jsou o pouhou půli levnější, stojí určitě za to (třeba v případě drahého pc, televizoru či lednice) do nich investovat.

Lednice = dvojitá kalamita

U ledničky je riziko ještě zdvojené. Nejenže ji lze výbojem z blesku poškodit, ale jsme li mimo domov, zkazí se nám i všechny potraviny v ní uložené. Vhodné je ji před odjezdem odmrazit, nebo eliminovat zásoby na minimum.

Pokud ji ale během nepřítomnosti nemůžeme nebo nechceme odmrazit, zjistíme si z parametrů lednice dobu, po jakou se potraviny v ní uskladněné nezkazí. U malého chladícího boxu to bývá to cca 7 až 12 hodin po odpojení z přívodu proudu, u velkých mrazáků dvoj až trojnásobek.

Výhoda novostavby

Lidé v novostavbách jsou těchto peripetií ušetřeni, podle normy ČSN č.33 2000-4-41 ed.2, dnes všechny nové stavby musí počínaje rokem 2009 mít instalován proudový chránič. Umísťuje se k jističům do rozvodního zařízení. Ochrání celý byt i dům.

Bazén

Pokud jej nepoužíváme, zakrývejme jej. Snížíme tak riziko znečištění i zkažení vody na minimum. K tomu postačí plachta, v lepším případě zastřešení bazénu. Nejen po bouřce, ale i po dešti a průtrži mračen bazén určitě zkontrolujeme – měřením hodnoty vody, vyčistíme a přefiltrujeme nebo doplníme bazénovou chemii. Větší nečistoty pak vylovíme síťkou nebo  vysavačem na bazén.

V průběhu bouřky

Jsme li doma, během bouřky bychom měli nechat zavřená okna i dveře, vypojit spotřebiče ze zásuvek, a nekoupat se ani v bazénu (v dešti je příjemné koupání, ale za bouřky se toho raději vzdáme).

Dům

V rodinném domě si ještě pohlídáme výšku antény na střeše, která by neměla převyšovat hromosvod. Nařizuje to norma ČSN EN 62305-3, dle níž je také doporučeno, že jej má navrhovat i instalovat odborná firma, která nejlépe zohlední, kde a jak umístit antény a další telekomunikační zařízení.

Tečka na závěr

Kromě těchto možností, určitě neuškodí mít dům a byt dobře pojištěn nejen proti vykradení, ale i živelným pohromám, kam se řadí i bouřky a výboje z blesku.

reklama