Vánoční přání

vánoce

reklama

Dříve se posílaly pohlednice, dnes dostáváme a posíláme vánoční přání spíše v elektronické podobě. Tradice zůstává, jen trochu změnila podobu. V článku se dozvíte, jakou má vánoční přání historii, a načerpáte inspiraci na letošní přáníčka pro vaše blízké. 

První vánoční pohlednice vznikla ve Velké Británii

Psal se rok 1843, když John Horsleye namaloval první vánoční pohlednici. Požádal ho o to Sir Cole, který chtěl zjednodušit předvánoční přání klidných a pěkných svátků. Psát ručně všem známým a příbuzným dopis pro něj bylo zdlouhavé. 

Protože byly pohlednice na tehdejší poměry drahé, na úspěch si počkaly. V následujících desítkách let si je mohli dovolit jen bohatí. Mezi chudší vrstvy dostaly díky pokrokům v technologii, které snižovaly náklady na výrobu a tudíž i výslednou cenu pohlednic. Z posílání vánočních obrázků se postupně stala tradice, která překonala hranice Velké Británie a dostala se do celé Evropy i do USA. 

Na našem území se vánoční blahopřání rozšířilo ke konci 19. století. Přestože tou dobou už bylo národní obrození minulostí, většina pohlednic měla až do vzniku První republiky německé nápisy. V této době byly pro přáníčka typické obrázky s náboženskými motivy. Ty vymizely během socialismu, kdy je nahradily motivy dětí u vánočního stromečku nebo fotografie zimní krajiny. 

Ve 21. století vládne komunikace přes internet

Vzpomeňte si, kolik jste v posledních deseti letech poslali pohlednic. Mnoho jich asi nebylo, že? Pošta dnes doručuje spíše úřední dopisy, soukromá korespondence se přesunula na internet. Obliba elektronických zpráv rychle vzrostla, protože jsou rychlejší a prakticky zadarmo. I k Vánocům si dnes lidé přejí elektronicky. 

Nejjednodušší je rozeslat vánoční přání online jako hromadnou zprávu všem příbuzným a známým. Z hlediska adresáta je to ovšem neosobní. Co kdybyste alespoň těm nejbližším napsali přání na míru? Přidat k němu můžete vánoční fotografii vaší rodiny nebo elektronickou pohlednici staženou z internetu. Jejich výběr je obrovský. 

Návrat k tradici 

Chcete své blízké doopravdy potěšit? Překvapte je návratem k tradici a obdarujte je papírovým přáním. Buď pošlete běžnou pohlednici, nebo se inspirujte následujícími tipy:

  • Využijte službu pohledniceonline.cz od České pošty. V editoru vytvoříte pohlednici z vlastních fotografií, na druhou stranu napíšete vzkaz. Hotová pohlednice pak bude vytištěna a odeslaná adresátům do schránek. 
  • Vytvořte vlastnoručně vyráběné přání. Jeden z nejjednodušších způsobů je koláž z vytištěných vánočních obrázků. Lepte je na tvrdý barevný papír. Zajímavou variantou je tisk vánočních omalovánek – do vybarvování zapojte děti. 

Nebojíte se skládaní papíru? Vyrobte 3D přání s motivem stromečku. Potřebovat budete zelený papír, který nastříháte na malé čtverečky o velikosti 12×12, 10×10, 8×8 a 6×6 cm. Každý čtvereček přeložíte napůl, a poté přeložíte rohy podobně jako při skládání Večerníčkovy čepičky. Vzniknou tak trojúhelníky, ze kterých sestavíte strom. Ten nalepíte na podkladový, nejlépe tvrdý papír. Koláž dozdobte fixy nebo pastelkami.

reklama