Jóga prstů, aneb jak léčit sám sebe IV.

reklama

V minulých částech seriálu „Jóga prstů, aneb jak léčit sám sebe“ jsme si řekli, co jóga prstů je, odkud pochází, jak se nazývá každá pozice a některé jsme již uvedli. Tentokrát se v jednotlivých Mudrách zaměříme na kladné ovlivnění psychiky, trávení, srdce a imunity.

Pozice Čapka Buddhova

Tuto jógu prstů vytvoříme vzájemným spojením všech odpovídajících si prstů pravé a levé ruky. Prsteníček a ukazováček se přitom dotýkají ohnuté (druhým článkem každého prstu) a ostatní prsty jsou vzpřímené a opírají se o sebe svými bříšky. Sama Mudra Buddhova Čapka velmi příznivě působí na odbourávání depresí, podstatné zlepšení koncentrace a mozkové činnosti a je regulátorem všech funkcí v lidském těle.

Čapka Buddhova

Pozice život

Jako samo naše bytí – život, je nazvána druhá jóga prstů z léčení sebe sama. V Indickém léčitelství představuje symbol života, bohatství a blahobytu. Je opravdu rychlým zdrojem energie. Poctivým a pravidelným praktikováním této Mudry si dopomůžeme k lepšímu trávení a chuti k jídlu, proto se doporučuje všem, kdo mají problém s podvýživou a zažíváním. Tuto jógu prstů vytvoříme tak, že kromě palců všechny prsty propleteme směrem do dlaně, palce jsou nataženy a opírají se o sebe bříšky.

Pozice Život

Pozice Chrám draka

Drak ve východní filozofii je synonymem sjednocení pěti živlů – země, ohně, kovu, dřeva a vody, kde drak symbolizuje sílu, hbitost, víru, rozum, moc a disciplínu. Mudra podporuje léčbu onemocnění srdce, zejména arytmii, také celkově zklidňuje, pomáhá ke koncentraci a soustředění mysli. Vytvoříme ji tak, že prostředníčky ohneme, opřeme vzájemně o druhé články a přitiskneme do dlaní. Všechny ostatní prsty jsou vzpřímené a natažené, opřené o sebe bříšky. Vytváří pomyslnou stříšku – tělo draka, kdy palce přestavují hlavu a malíčky ocas.

Chrám Draka

Pozice Tři rozměry vesmíru

Tři rozměry symbolizují zrození, život a pak smrt. Mudra povzbuzuje narušenou látkovou výměnu, posiluje sníženou imunitu a regeneraci sil. Je trochu krkolomná, ale velmi efektivní. Prsteníček s prostředníčkem pravé ruky položíme natažené na tytéž prsty ruky levé. Následně natažený malíček levé ruky přitiskneme bříškem na narovnaný malíček ruky pravé. Poté ukazováček pravé ruky uchopíme na bříšku ukazováčkem a palcem ruky levé.

Tři rozměry vesmíru

reklama