Nezbytný aperitiv

aperitiv

reklama

K vánočnímu menu zcela určitě patří (a jeho nezbytnou součástí je) aperitiv. Jak se v nich ale dobře orientovat? Jak vědět, které druhy jsou k mání a z čeho jsou vyrobeny? Na to vám dnes odpovíme.

Aperitivy jako takové patří nejen k vánocům, ale každé slavnostní tabuli a svátečně prostřenému stolu. Slouží k přípitku před samotným zasednutím ke stolu, a jejich nemalým kladem je skutečnost, že  pomáhají k dobrému zažívání a fungování trávení. Je to dáno jejich složením, příměsí bylin a koření. Což je v čase vánočních svátků ( kdy si dopřáváme dobrot více než kdy jindy), vlastnost více než vítaná.

Aperitiv je, když…

Je to alkoholický nápoj, který se podává zhruba 10 až 20 minut přes samotným počátkem stolování a konzumace pokrmů. Má podpořit chuť k jídlu, případně i vyvolat hlad. K tomuto účelu postačí pouhá jedna sklenka nápoje. V širším měřítku se jedná o společenskou záležitost, jež náleží ke stolování, protože během podávání aperitivu se daná společnost schází, vítá a seznamuje. Nejběžnější formou aperitivu podávaného u nás je vermut, lehký sekt, sladčí campari, portské, sherry, méně obvyklá je již becherovka a whisky. I ty lze k tomuto účelu použít. Jako aperitiv se tedy hodí všechny nápoje, které povzbudí trávení a nastartují chuťové buňky k akci.

A jaké známe druhy aperitivů?

  • Lehké – kam řadíme všechny sekty, jemně perlivá vína – především s ovocnou vůní a chutí. Většinou jsou vyráběna kvašením moštu či vína přímo  v lahvích.
  • Sladké –  především vermuty, pak campari, martini, portské a sherry. Vermuty jsou jako aromatizovaná a kořeněná vína ze sladkých aperitivů nejoblíbenější. Campari je hlavně bylinami a kořením ochucovaná italská lihovina (tzv.bitter). Martini oproti tomu je složený koktejl z ginu a vermutu, nebo vodky a vermutu, podávaný s olivou. Portské pak řadíme k dezertním vínům s obsahem alkoholu pohybujícím se kolem 20%, kterému se proto říká též posílené víno. Názvem spadá k městu Porto v Portugalsku. A Sherry je výborné zlatohnědě zbarvené alkoholizované víno, z bílých hroznů pěstovaných v okolí španělského města Jereze.
  • Ostřejší-  gin, whisky, becherovka. Gin je alkoholický nápoj, vyráběný destilací obilného roztoku a bylin. Whisky pak pro změnu se destiluje z obilnin zrajících v dřevěných sudech. Bylinný likér Becherovka sestává z karlovarské vody, lihu, přírodního cukru a směsi 32 bylin a koření.

Není sklenka jako sklenka, aneb co v čem podáváme…

Sekty a likéry podáváme ve sklenkách zvaných miska na krátké stopce. Sekt lze také nalévat do dlouhé stopky či tzv. flétny. Dezertní vína a vermuty obstojí ve vyšších štíhlých sklenkách na dlouhé stopce. Pálenky – slivovici, becherovku, atp. – podáváme také ve sklenkách na krátké stopce, ale vyšších a štíhlejších. Všechny sklenky by měly být s obsahem kolem 0,5 a ž 1 deci.

reklama