reklama
Platí to stále? Nepřeválcoval již dávno IT průmysl a internet toto motto? Opravdu odzvonilo knihám a boomem doby je čtení a hry na internetu?
Věděli jste to?
Víte, že:
- Kniha je vázaný, sešitý, slepený svazek potištěných listů papíru opatřený přebalem. Je to literární dílo. Má přesně stanovenou podobu a každá její součást svůj název.
- Milovník knih a čtení je knihomil nebo bibliofil.
- Člověk s chorobnou touhou psát knihy říkáme grafoman.
- Tomu s nutkáním vydat vlastní knihu pro změnu typoman.
Řekni mi co čteš…
Jsou lidé co čtou a bez knih nedají ani ránu, pak lidé co čtou jen občas, dále lidé co nečtou téměř vůbec (mimo návodů, letáků a jiných obchodních hybatelů lidskou vůlí). Je to dáno zčásti výchovou, zčásti mentalitou a temperamentem, zčásti prostředím, mnohdy absolutním nedostatkem času, ale hlavně současnou dobou.
Tohle motto bych v dnešku poupravila na: „Řekni mi co čteš, jaké filmy, seriály a pořady sleduješ, jaké online hry hraješ a po jakých stránkách surfuješ na internetu, a já ti řeknu jaký jsi člověk.“
Těžký úpadek knihy
Je to tak – kniha a čtení se dostalo do maximálního úpadku a mnohým vzdělancům a zastáncům literatury je z toho přinejmenším smutno. Je nutno pořádat akce typu čteme dětem a jim podobné, abychom podpořili zájem ratolestí a veřejnosti o čtení a knihy vůbec.
Přitom je to jedna z nejjednodušších forem vzdělávání, získávání informaci, relaxace i terapie. Vždyť co je krásnějšího než moci se pohodlně uvelebit a v klidu začíst do zajímavé, poutavé knihy a číst bez ohledu na to, zda jsme či nejsme online a připojeni k síti…
Biblioterapie
A víte, že existuje metoda psychoterapie nazývaná biblioterapie, při níž se využívá k léčbě četba? Ta za vedení psychoterapeutů, psychologů i knihovníků, pomáhá k rozvoji osobnosti člověka (fantazie, tvořivosti, kritického myšlení), kdy za pomoci vhodné knihy a její četby lze korigovat, odrazit a zvážit těžkou situaci v níž se jedinec ocitl a prožívá ji.
Smyslem je uvolnit nahromaděné napětí, dosáhnout zamyšlení se a vyrovnání se situací, její zvládnutí a případně najít řešení jak z ní ven. Metoda je vhodná pro každého bez rozdílu věku, a její počátek sahá až do 13.století a Káhiry v Egyptě, kde ji aplikovali poprvé v nemocnici Al – Mansur.
Nebylo by tedy lidstvu spíše na škodu, kdyby knihy zcela vymizely z našich životů, a vládu převzal všemocný svět techniky, kde bychom bez zdrojů energie nedali ani ránu?