Smíchem a radostí k pevnému zdraví

smích

reklama

Smích a radost jsou těmi nepříjemnějšími a také nejpřirozenějšími vnějšími projevy člověka. Bez nich by byl svět šedivý a pochmurný i nudný. Ale víte, že smíchem a radováním se, si můžete velmi podstatně dopomoci k pevnějšímu zdraví?

Co je smích?

Je to vlastnost, kterou mají z živočišné říše pouze lidé. Smích oproti úsměvu je hlasitý důkaz radosti a veselí. Vyvolává jej vtip, komická situace, či chování jiných. Upřímný smích vychází od srdce a až z bránice, hodně emotivní a silný dokáže vyvolat u smějícího se i slzy.

Smích jako lék zdarma!

A smích jako lék je znám odnepaměti. Myšlenka k nám přišla z Asie – především Indie, kde je smích neodmyslitelnou součástí každodenního života, jako třeba víra a rituály s ní spojené.  Indové jej mají doslova naprogramován, jako součást určitého druhu cvičení a jogy. Používají metodu tzv. bezdůvodného smíchu za pomoci citoslovcí smíchu. Prostě smát se alespoň jednou denně nahlas a od srdce je v Indii doslova povinností.

Veselá mysl – půl zdraví

Je pravdivé staré pořekadlo: Veselá mysl, půl zdraví. Tudíž je nejen vhodné, ale i přínosné jej zapojit do každodenního života. Věděli jste například, že léčba smíchem již dostala svůj odborný název? Říká se jí gelototerapie a používají ji nejen psychologové ku pomoci pacientům, ale i zdravotní či soukromé instituce (zdravotní klauni, profesionální baviči).

Proč se smát?

  • Smích pomáhá psychice  a odbourává stres,  je „ničitelem“ smutku, depresí a negativních myšlenek. Celkově tlumí tvorbu negativních hormonů v těle, uvolňuje a podporuje produkci těch kladných.
  • Posilujeme s ním obranyschopnost organismu a tak jej připravujeme lépe na případné infekce i jiná onemocnění.
  • Je cvičením těla – procvičuje a „masíruje“ svaly a vnitřní orgány (obličejové svaly, srdce, plíce a bránici). Už jen pouhá minuta smíchu je účinná jako půlhodina relaxačního a uvolňovacího cvičení.
  • Také podporuje lepší dýchání, protože při smíchu dokážeme „vypustit“ mnohem větší objem vzduchu než při běžném dýchání. To je efektivní hlavně pro pacienty s  dýchacími obtížemi.
  • Je přírodním analgetikem. Ano smích pomáhá tlumit bolest a zklidnit tělo, protože hormon endorfin, který smíchem produkujeme, podstatně snižuje bolestivost a navozuje větší tělesnou i duševní pohodu.
  • Nastartovává lepší činnost mozku a paměť. Takže chcete li mít skvěle fungující mozek a dobrou paměť – smějte se hodně a často. Dochází k efektivnějšímu propojení neuronů v něm a tím i posilování paměti.
  • A dámy pozor! Chcete li účinně bojovat proti hlubokým vráskám, máte se smíchem jedinečnou možnost. Uvolní mimické svaly tváře, zjemňuje a krášlí tvář.

A tak se více smějte, protože se smíchem se vám půjde každodenností lépe a příjemněji. Vždyť problémy stresem a depresemi nevyřešíte a smích je bezesporu dobrý začátek k jejich snazšímu překlenutí.

reklama