Top 5 superpotravin, díky kterým budete zdravější

superpotraviny

reklama

Stále více lidí si uvědomuje význam zdravého stravování na kvalitu života. Proto jsou populární superpotraviny. Označují se tak ty potraviny, které mají vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Máme pro vás seznam 5 nejlepších superpotravin. Zařaďte je do svého jídelníčku ještě dnes. 

1. Chia semínka

Semena šalvěje hispánské jsou bohatým zdrojem bílkovin, vápníku, železa, hořčíku, zinku a celé řady vitamínů. Díky schopnosti vázat na sebe vodu dokonale hydratují organismus. Vysoké množství tuků slouží jako zdravý zdroj energie. V semínkách jsou rovněž antioxidanty, které působí protizánětlivě. 

Konzumovat je lze samostatně, v tom případě je ovšem na místě je zapíjet. Více vám budou chutnat v salátech, jogurtu či ve smoothie. Připravit si z nich můžete také pokrm připomínající pudink, stačí semínka zalít džusem či rostlinným mlékem a nechat naboptnat. Přidejte do pudinku ovoce a zdravá svačinka je na světě. 

2. Aloe vera

Vhodná je pro vnitřní i vnější použití. Díky řadě vitamínů a minerálů dodává energii a posiluje imunitu. Mírní záněty, uvolňuje křeče, pomáhá snižovat váhu, brání překyselení organismu, prospívá trávicímu systému. Používá se rovněž k hojení ran a popálenin, léčí akné a lupénku.

3. Sádlo

Sádlo vás na seznamu superpotravin možná překvapuje. Je zdravější, než jsme si dlouhé roky mysleli. Je bohaté na minerály a vitamíny skupiny B. Oproti ztuženým rostlinným tukům neobsahuje transmastné kyseliny. Místo v něm mají nenasycené mastné kyseliny, které prospívají zdraví. Jestli si nedokážete odpustit smažená jídla, vzhledem k vysokému bodu přepalování je lepší použít sádlo než rostlinné oleje. 

4. Avokádo 

Nemá výraznou chuť, ale je plné vitamínů, minerálů a zdravých tuků. Prospívá kostem, nervovému systému, cévní soustavě, zlepšuje činnost mozku a paměti, snižuje hladinu cholesterolu, vyživuje pleť a vlasy. 

Jak avokádo připravit? Můžete ho jen tak nakrájet na plátky, posolit, přidat oblíbené koření a jíst s pečivem. Také se z něj dá připravit výborná pomazánka, lze ho přidat do smoothie, salátů nebo jej zapéct s dalšími druhy zeleniny. 

5. Chlorella 

Chlorella je sladkovodní řasa, která se prodává jako doplněk stravy. Obsahuje vitaminy A, C, B1, B2 a B6, dále vysoké množství hořčíku, vápníku, železa a chlorofylu. Přispívá ke správné funkci srdce a cév, podporuje střeva, játra, posiluje obranyschopnost, zvyšuje celkovou vitalitu. Řiďte se doporučeným dávkováním, platí, že méně znamená více. Zhruba po třech měsících každodenního užívání je vhodné chlorellu alespoň na měsíc vysadit.

reklama