Průvodce vůní v parfémech

vůně a parfémy

reklama

Téměř každá žena touží po kvalitním parfému, ne všechny se v nich ovšem vyznají. Chcete se o parfémech dozvědět více? Přečtěte si náš průvodce světem parfémových vůní. Ať už se voníte každý den nebo jen ve výjimečných situacích, určitě nebude na škodu zjistit něco nového. 

Vůně v parfémech 

Složení parfémů lze většinou rozdělit na tři složky.

  • Hlava (vysoké tóny): Uvolňuje se prvních 15 minut 
  • Srdce (střední tóny): Uvolňují se asi 2-3 hodiny poté, co odezní hlava
  • Tělo (nízké tóny): Uvolňují se pozvolna několik hodin, některé parfémy jsou cítit i po deseti hodinách od aplikace. 

Vůně, tedy vonné oleje, které se k výrobě parfémů používají, se třídí do několika kategorií.

Květinové 

Nejčastěji se používá např. jasmín, konvalinky, fialka či šeřík. Typické jsou pro ženské parfémy, ale najdeme je také u pánských. Vůně květin se kombinují, pokud jedna výrazně převládá, mluvíme o soliflorech.

Citrusové

Jedná se o svěží vůně, ve kterých vynikají citrusy: pomeranč, citron, limetka. Vhodné pro ženy i muže. 

Dřevité

Zde patří santalové, cedrové či růžové dřevo. Tyto vůně se používají pro dámské i pánské parfémy a obvykle se kombinují s květinovými, citrusovými či orientálními (vanilka, kadidlo, koření) složkami. 

Chyprové

K těmto složkám řadíme větvičník, bergamot a pačuli. Kombinují se obvykle s květinovými složkami. 

Dělit lze vůně též podle ročních období. Na jaře a v létě se používají lehčí, svěžejší vůně než na podzim a v zimě, kdy si můžeme dovolit výraznější parfémy. 

Parfém, toaletní voda nebo deodorant? 

Vonných sprejů a rozprašovačů existuje spousta. Laicky se mnohdy označují nepřesně slovem “voňavka”. Pojďme si v tom udělat pořádek. 

Parfém: Nejkoncentrovanější varianta, obsahuje 30-40 % vonných olejů. Parfémy bývají drahé. Vzhledem ke koncentraci jej stačí aplikovat ve velmi malém množství. Využívají se obvykle k významnějším příležitostem. 

Parfémová voda: Obsahuje 10-20 % vonných olejů, vydrží vonět až 8 hodin, tj. téměř celý pracovní den. Je vhodná pro denní použití. 

Toaletní voda: Obsahuje jen 5-15 % vonných olejů, díky tomu je levnější než parfémová voda či parfém. Vydrží vonět 3-5 hodin. 

Deodorant: Látka, která má za úkol maskovat tělesný zápach způsobený pocením. Aplikuje se především do podpaží. Jeho vůně je slabá, mnohdy jde cítit jen krátce po aplikaci. Zvláštní skupinou jsou antiperspiranty, které navíc tlumí pocení.

reklama