Bojkotujte jarní únavu

reklama

O fenoménu jarní únavy již slyšel každý. Ač není považována za lékařskou diagnózu, přesto každoročně postihuje mnohé bez rozdílu. Někdo ji snáší lépe, jiný hůře.

Příznaky jarní únavy

Je plíživá, nenápadná, ale položí mnohé z nás na lopatky. Příznaky jarní únavy jsou abnormální pocity vyčerpání, tíhy, fyzické a psychické nedostatečnosti, nesoustředěnost, únava svalů a kloubů, ospalost a smutek, nebo i depresivní stavy. Její příčinou je dlouhotrvající zima a chladné počasí, s minimem slunečního svitu i pobytu na čerstvém vzduchu.

Jak se zbavit jarní únavy

Imunitu a vyčerpanost podpoříme odpočinkem, dostatkem spánku a odolnost organismu vitamíny hlavně v podobě čerstvého ovoce a zeleniny. Až pokud není jiná možnost, sáhneme po multivitaminových tabletách a doplňcích. V tomto případě zvolíme ty šumivé.

Důležitý je hlavně vitamín C podporující imunitu a detoxikaci organismu, ale skvělým životabudičem je rovněž koenzym Q10 a ženšen. Dobrou náladu a dostatek serotoninu si vyrobíme správnou skladbou jídelníčku obsahujícím hlavně maso, listovou zeleninu, sýry, mléčné výrobky a celozrnné pečivo.

Na deprese a smutek pomůže dostatek sluníčka a pobytu na čerstvém vzduchu, také čas strávený s našimi koníčky ( kino, divadlo, četba, zahradničení, vaření, poslech hudby, kutilství atp.). Organismu může pomoci i návštěva solária, masáže a sauna. Nezapomínejme ani na dostatečný pitný režiím 2 až 3litrů denně, který není jednostranný, ale obsahuje pestrou škálu nápojů od minerálek, přes džusy a šťávy až po ovocné čaje (ideálně šípkový, ibiškový a maté) i občasnou kávu.

Když si k tomu vytvoříme pohodovou a veselou jarní atmosféru i doma s drobnými radostmi – postačí prostírání s jarnímu motivy, kytka do vázy, zapálená vonná svíčka či olejíček v aromalampě s jarní vůní (citrus, citron, eukalyptus, levandule) – máme vyhráno a jaro nám už vrásky dělat nemusí…

reklama