Dýňové mňamky za pár korun plné zdraví

reklama

Její nádherně oranžovou barvu a majestátní mohutnost rozhodně jen tak nepřehlédnete. Dýně je krásná a k podzimu neodmyslitelně patří. Kromě toho, že se může stát skvělou podzimní dekorací má dýně blahodárné účinky na naše zdraví. A náramně chutná!

Dýně má plno zdravotních výhod

Toužíte po štíhlé postavičce? Dýně obsahuje až devadesát procent vody, ostatní procenta dotváří tělu prospěšné vitamíny, vláknina, bílkoviny, minerály a nenasycené mastné kyseliny. Zapomenout nesmíme ani na kyselinu listovou, nízkou kalorickou hodnotu i vysokou hodnotu draslíku, který vašemu tělu doplní potřebnou energii. Dokonalá kombinace všech tělu prospěšných látek se pak nemalou měrou podílí na správném trávení i vylučování, snižuje cholesterol, krevní tlak a udržuje v dobré kondici i vaše srdce. Pravidelná konzumace dýně tak zvyšuje obranyschopnost vašeho organismu, vylepšuje vaši pokožku, vlasy i nehty, a navíc uleví při dně a revmatismu.

Není dýně jako dýně

Zatímco dříve u nás byly k mání především typické obří dýně, nyní si můžete vybírat z mnoha druhů. Dýně různě barevné, veliké i s rozličnou chutí – každý si přijde na své. Poslední dobou je velmi oblíbená dýně Hokaido, která je chutí velmi podobná jedlým kaštanům. Hodí se k přípravě polévky, pizzy i dýňových hranolků. A jistě vás potěší, že ji před úpravou nemusíte loupat! Vařením totiž slupka změkne. Dýně máslová je ideální do salátů, koláčů, kompotů i marmelád a tvarem vám připomene hrušku. Špagetová dýně vás oslní, když si z ní připravíte omáčku či dochutíte polévku místo nudlí. Holdujete-li spíše kompotům, pak je dýně Goliáš ideální odrůdou.

Dýně
Dýně mají mnoho druhů

Dýňové laskominy slané i sladké

Dýni můžete skutečně zpracovávat na mnoho způsobů. Můžete z ní vykouzlit lahodnou krémovou polévku, dýňový dip, omáčku i placky. Chutnat vám bude pečená, smažená, grilovaná, dušená, a dokonce z ní můžete vykouzlit i sladké koláče a muffiny. Není žádným tajemstvím, že z dýně je skvělý kompot, sirup i džus. Zkrátka – vaší kuchařské fantazii se meze nekladou :).

Dýňová polévka
Dýňová polévka

reklama