Jak vyčistit připálenou troubu

připálená trouba

reklama

Do čištění trouby se chce jen málokomu. Pokud však toužíte po dokonale čistém domově, nezbývá, než se alespoň občas pustit i do tak nepříjemné činnosti. Máme pro vás užitečné tipy, se kterými si čištění trouby výrazně zlehčíte.

Jak vyčistit troubu bez chemie

V drogeriích seženete řadu různých přípravků slibující snadné čištění trouby. Chemické prostředky bývají spolehlivé, ale ne zrovna šetrné k pokožce a přírodě. S rostoucím zájmem se proto setkávají ekologické produkty, které jsou ovšem dražší a méně dostupné. Dobrou zprávou je, že do drogerie vůbec chodit nemusíte. Víme totiž, jak vyčistit připálenou troubu pomocí toho, co máte pravděpodobně doma.

K úklidu dokonale postačí:

  • jedlá soda
  • ocet
  • citron

Jedlou sodu rozmíchejte v teplé vodě tak, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na znečištěná místa a nechejte několik hodin působit. Pak pastu i s uvolněnou nečistotou utřete hadrem. Pro lepší efekt rozprašte na pastu ocet. Alternativou je rozpuštění sody přímo v octu a následné nanášení vzniklé směsi na nečistoty. Místo jedlé sody je možné použít též kuchyňskou sůl případně prášek do pečiva.

Další možností je použití citronu. Nakrájejte 2-3 citrony na plátky a ty dejte do pekáče s vodou. Zahřejte troubu alespoň na 200 stupňů a nechejte citrony zhruba hodinu péct. Vypařující se voda rozpustí mastnotu, která se pak – ještě za tepla – poměrně snadno umyje hadrem. Citron pohltí zápachy a troubu příjemně provoní.

Nečekejte, až nečistoty zaschnou

Jestli jste troubu nečistili dlouhou dobu a nečistoty už jsou její nedílnou součástí, nebojte se zmiňované nápady zkombinovat. Pro příště si pamatujte, že je mnohem jednodušší čistit troubu průběžně.

Umyjte vnitřek trouby octem se sodou nebo speciálním přípravkem po každém pečení a to nejlépe ještě předtím, než úplně vychladne, protože mastnoty se nejlépe odstraňují při vyšších teplotách. Zbytky jídel by se navíc s každým dalším pečením ještě více připékaly. Během čištění neopomíjejte jak vnitřek trouby a sklo, ale ani rošty.

reklama