Jóga pro každého

reklama

Pohyb je důležitou součástí každodenního života. Ale najít v určitém věku ten správný je mnohdy těžké. Jednou z možností pro každého je joga.

Jóga je když…

Je stará více než 5000 let. Původem z Indie, patří k nejstaršímu umění tělesného ovládání, navození uvolnění a vyrovnanosti. V józe rozeznáváme dva základní druhy:

  • Hathajógu se jejími ásánami – tělesnými pozicemi.
  • Meditativní jógu mnoha (cca 7) forem.

Tou populární a nejvíce známou – a skutečně jóga pro každého – je hathajóga.

Tajemství jógy je v kočičím pohybu

Jóga je protahováním svalů, připomínající pomalé pohyby kočkovitých šelem, jehož cílem je zbavit tělo napětí. V jógových cvicích se všechny pohyby provádějí pomalu a soustředěně, abychom při prvním pocitu bolesti mohli ihned zastavit.

Jedinečná jóga pro každého

Každý měří svůj rozvoj v józe jen sám se sebou, s tím, jak na tom byl dříve. Proto dává jóga pocit úspěchu v cvičení v jakémkoli věku. Důležitá je vytrvalost, není nutno praktikovat jednotlivé ásány 20x, zcela postačí zaujmout je 2x. Jóga uvolňuje, omlazuje, dodá energii, posiluje a reguluje tělesné funkce. Ulevuje při obtížích zažívání a bolestech všeho druhu.

Jógové ásány a sestavy

Ásány jsou pozice, které člověk zaujímá. Názvy vycházejí z indického jazyka: např. Ryba-Matsjásána. Známe ásány:

  • Inaktivní – k uvolnění svalstva.
  • Aktivní – zaměřené na určité svaly.
  • Statické – k posílení rovnováhy těla.
  • Dynamické – mění se během cvičení.

Ke cvičení je vhodná sestava jógových cvičení dle věku a zdraví, tak aby se procvičilo celé tělo. Existují sestavy pro určité části těla, zdravotní potíže i věkovou skupinu.

Jak na to…

Můžete cvičit doma sami, dle CD, DVD, pc, knihy, anebo se přihlásit do některého kurzu. Ke cvičení patří vhodná hudba – New age jako Enigma, Enja atp.a tiché větrané místo. Podložka by neměla být příliš měkká. Koberec, přeložená deka nebo karimatka postačí. Po těžkém jídle se doporučuje počkat se cvičením 2 hodiny, po lehčím hodinu. Pití před cvičením neškodí.

Další informace:

reklama