Jóga prstů, aneb jak léčit sám sebe

reklama

Složení rukou různým způsobem má pro buddhisty v Indii odpradávna symbolický význam, vyjadřující převážně milosrdenství a moudrost. Zároveň je jednoduchou metodou pomoci pro lidské tělo. Říká se jí jóga prstů.

Několik takových léčivých pozic (ásán) prstů rukou s obrázkem a návodem jak na to, vám nyní předkládáme v seriálu článků Jóga prstů.

Jóga prstů, aneb jak léčit sám sebe

Všude na lidském těle se nachází energetické kanály, jež jsou propojeny s fungováním celého organismu. Tak tomu je i na rukou. Podle starých indických lékařů určitá kombinace pozic prstů vždy daný energetický kanál uzavře a vyvolává léčivý efekt. Pravidelným, trpělivým a dlouhodobým praktikováním některých ásán prstů si můžeme tedy podstatně odbourat nebo zmírnit některé neduhy.

Jak na jógu prstů?

Protože jsme si mnohé zdravotní problémy vypěstovali za roky a roky intenzivního a mnohdy hektického života, nelze čekat zázraky ze dne na den. Tady je tedy trpělivost a cílevědomá pravidelnost cvičení na místě. Jóga prstů má jednu obrovskou přednost, a sice že ásány lze provádět skutečně téměř všude, (v kanceláři, u televize, na procházce, na lavičce v zahradě) bez ohledu na místo a čas.

Jógu prstů je vhodné cvičit denně cca 40 minut, které lze rozdělit do dílčích několika kratších intervalů celého dne (např. 4 x 10 minut). Úlevu při prudkých bolestech pocítíme již za pár dní. Celkový efekt zhruba po cca 3 týdnech poctivého dennodenního cvičení.

Pozice Voice

Čtyřmi prsty pravé ruky obejměte palec ruky levé, který uvnitř dlaně přitiskněte k prostředníku levé ruky. Tato jóga prstů pomáhá při všech krčních onemocněních – zejména chrapotu, bolesti krku a hlasivek. Může být podzimním návodem v sychravých dnech, jak zatočit s bolestí v krku. Dlouhodobým cvičením lze posílit hlas, proto je ideální pro učitele, zpěváky, herce a moderátory.

Těšte se na příští díl „Joga prstů, aneb jak léčit sám sebe“, a zkuste jak lehce a jednoduše si lze díky ní pomoci.

reklama