Káva – berlička při únavě nebo škůdce pro tělo?

reklama

Káva, lahodný a voňavý nápoj, kteří znali již staří Etiopané. Najde se moc málo jedinců kteří ji nepijí – buď jim opravdu nechutná, anebo nemohou ze zdravotních důvodů. Čím nám ta káva tolik učarovala?

Káva je když…

Je to horký nápoj z prášku – mletých zrnek kávy, které jsou plodem kávovníku. V marketech najdeme kávu coby směsi plodů různých druhů kávovníků, povětšinou dvou základních typů – arabica a robusta. Ty mají odlišnou chuť i vůni, obsah kofeinu i velikost. Arabiku pěstují v Etiopii, a robustu v Brazílii, Vietnamu a Indii. Káva má neopakovatelnou a specifickou vůni, chuť a černou barvu. Spolu s ropou patří k neobchodovanějším artiklům na světě.

Bylo nebylo…

Kávovník je původně divoce rostoucí strom a keř, objevený v Etiopii, i když je za jeho domovinu mylně považována Arábie. Patří do čeledi mořenovitých a nyní se pěstuje na plantážích. Její semena mají tvar třešně, v němž jsou uložena vždy dvě zrna proti sobě.

Proč káva ano?

Přínosem kávy pro člověka je obsah kofeinu, který pomáhá při soustředění a bystří mozek, což lze využít při práci i studiu. Výrazně zvyšuje ostražitost a zpočátku výkonnost i přesnost. Navozuje pocit pohody a pomáhá i při kocovině.

Proč káva ne?

Těch záporů je ale podstatně více než kladů. Protože dávky kávy je nutno časem stále zvyšovat. Po čase je nutno navýšit dávky až trojnásobně, k dosažení stejné výkonnosti. Prvotní pocity pohody se stírají, mění se v nervozitu. Káva je také močopudná, tudíž zvyšuje frekvence „návštěv“ WC. Nastupují časté bolesti hlavy a nespavost. Neustálá nadměrná stimulace nervového systému se projeví poruchami vylučování, trávení, zvyšuje se enormně krevní tlak a tím zatěžuje srdce.

Suma sumárum

Nabudeme si nic namlouvat, bez šálku kávy si většina z nás neumí představit den.

Pokud si tedy chcete kávu dopřát, dodržujte nižší dávky na jeden šálek. A ten si dopřejte skutečně jen jeden, maximálně dva denně. Jen tak může být dobrou (a jen kladnou) berličkou. Dodejte k tomu tělu vyšší přísun tekutin, protože káva dehydruje organismus. Ideálně si ji naservírujte se sklenkou minerálky či vody.

reklama