Když bolí páteř

bolest páteře

reklama

Bolesti páteře patří mezi lidmi v současnosti k nejčastějším zdravotním obtížím. Je to dáno dnešní dobou, její hektičností i často nadměrným pracovním vytížením. Co s tím?

Příčiny

Bolesti kterékoli části páteře může způsobit její jednostranné a dlouhodobé zatěžování. Příčinou bývá úraz nebo nehoda, přibývající věk, ale často též předisponování tréninku v posilovně, vadné držení těla při práci ( jak při stání tak i sezení), přetěžování určitých partií (těžká břemena, těhotenství), a mnohdy je bolest rovněž důsledkem přetížení psychiky (přetlak, stres, přepracovanost, pracovní vypětí). A pak naše záda úpí.

Když bolí páteř

V lepším případě nám pomohou teplo a nahřívání, masti (koňská, kostivalová, Ice gel) správné a vhodné cvičení, nejrůznější masáže (klasická, baňkování, akupresura), bylinkové, bahenní nebo perličkové koupele, rašelinové zábaly.

V horším pak řízená rehabilitace, či lázeňská léčba, a v tom katastrofickém dochází k nezvratnému poškození plotének, obratlů i jiných částí páteře. Zde je jediným řešením operace (pokud je ovšem možná a není díky blízkosti míchy příliš nebezpečná).

Prevence

Proto bychom určitě o svá záda měli dbát, případně pro ně každodenně něco udělat, abychom si je nezvratně nepoškozovali sami. Pak už by bylo pozdě na cokoli. Jestliže tedy máme dlouhodobé obtíže, sílící, neustupující bolesti, slabost v rukách či nohách, jejich mravenčení a ztuhlost svalů, určitě se obrátíme na odborníky – ideálně neurologa.

A není nutno toho dělat moc, vždyť při vhodném a správném sezení, spaní, (a s tím spojeném výběru židlí, postele i dalšího sedacího nábytku), nebo denním jednoduchým cvičením, můžeme páteři nejen ulevit ale i hodně pomoci.

Máme li sedavé zaměstnání, děláme pauzy s jednoduchým protahováním. V automobilu pak věnujeme pozornost seřízení sedadla, jeho výšce, sklonu i vzdálenost od pedálů a volantu. Snažíme se sedět uvolněně.

Strava je důležitá

Kromě toho můžeme upravit i svoji stravu. Bolesti zad často způsobují záněty nervů, způsobené nadměrným vylučování histaminu do organismu. Jednoduchýma rychlým řešením jsou léky (i když ani ty nelze bez důsledků polykat do nekonečna), ale šetrnější a trvalejší efekt má úprava stravy.

Upřednostníme stravu s větším podílem omega-3 mastných kyselin, obsažených v olejnatém ovoci, zelenině a luštěninách (především sója, banány, fíky, avokádo, fazole, kukuřice slunečnicová semínka, ořechy, česnek, olivy, rajčata). Omezíme maso a uzeniny (v nich obsažená arachidonová kyselina podporuje tvorbu zánětů).

Nasadíme si denní příděl vitamínu C, který je ideálním prostředkem proti histaminu a to ve formě čerstvého ovoce – kiwi, pomeranče, citrony, grepy, jablka, rybíz a angrešt. Také dostatek hořčíku a vápníku je prevence proti svalovým křečím a bolestem zad. Jeho zdrojem může být špenát, rajčata, salát, banány, zelí, luštěniny, sója a brambory.

reklama