Po Adventu přichází Svátky vánoční

vánoce

reklama

Advent je v plném proudu, stejně jako přípravy na Vánoce. Všude se uklízí, voní právě pečené cukroví, lidé nakupují potraviny, dárky pod stromeček, ve městech a obcích probíhají vánoční trhy. Zkrátka a dobře blíží se Svátky vánoční.

Čím vlastně jsou Svátky vánoční?

Dá se říci, že pojetím a vnímáním Vánoc se lidé dělí na pomyslné tři skupiny.

Pro tu první jsou Vánoce jen dobou mnoha dobrot na stole, dárečků od blízkých a pěkné výzdoby. Pro druhou jsou vánoční svátky spjaty s tradicemi a zvyky předků. A pro třetí mají ještě hlubší význam – nejen ten kalendářní, ale i náboženský.

24. 12. – Štědrý den

Štědrý den v Česku je posledním dnem vánočních příprav. Věřící jej začínají brzkou ranní mší (roráty), spojenou s požehnáním ozdob z přírodních materiálů. V domácnostech se „šperkují“stromky, připravuje se večerní menu. Dětem se říká, že pokud nebudou do večeře jíst, uvidí zlaté prasátko a že dárky u nás nosí po večeři Ježíšek. Se dnem se pojí i mnoho jiných tradičních zvyklostí – kapří šupiny pod talířem, lití olova, pouštění lodiček, krájení jablíčka, zpívání koled. Chodí se na půlnoční mši a dle jedné z pověr má hlas půlnočních zvonů čarovnou moc – otevírá poklady.

25. 12. – První svátek vánoční

Říká se mu též Boží hod vánoční nebo Slavnost Narození Páně. Tento den je vlastní oslavou narození Ježíše Krista a vánoc. K němu náleží betlémy a vánoční hry s koledami a také mše. Betlémy si lidé stavějí i doma, ale častěji bývají vytvořeny na návsích a náměstích. Rovněž mají v interiérech hradů a radnic formu výstav – četných druhů betlémů.

26. 12. – Druhý svátek vánoční

Pro všechny je určitě tento svátek příjemným volným dnem, kdy k němu i prvnímu svátku vánočnímu patří četné návštěvy rodiny a společná posezení. Je to den svatého Štěpána, který jako jeden ze sedmi jáhnů první křesťanské komunity v Jeruzalémě zcela otevřeně hovořil o vzkříšení Ježíše Krista. U nás je spojen též s koledami. Hlavně tou o Štěpánovi: „Koleda, koleda Štěpáne…“

Vánoční svátky ve světě?

  • V různých regionech Polska nosí dárky vždy nějaká jiná bájná osoba – Děťátko, Andílek nebo Hvězdička.
  • V USA vozí dětem dárky Santa Claus a ve Francii je to Papa Noël.
  • Španělsko má od toho Tři krále, Rusko až na Nový rok Dědu Mráze.
  • Finský Joulupukki je bizardní postavička v kozlí kůži, jež osobně navštěvuje děti (podobně jako Mikuláš).
  • A zcela netypická nadílka je na Apeninách, kde dárky nosí hodná čarodějnice Befana až 6.1.

Hledáte-li tip na netradiční vánoční přání, koukněte na článek Nejlepší vánoční přání letošního roku na webu Maxiorel.cz.

reklama