Vánoční ozdoby včera a dnes

vánoční ozdoby

reklama

Vánoce jsou už skutečně za dveřmi. Mnozí už řeší dárky, pečení cukroví, přemýšlí o výzdobě a vánočním stromečku. K tomu všemu patří samozřejmě i vánoční ozdoby.

Vánoční stromek včera a dnes aneb jak se to stalo

Historie vánočního stromku je zajímavá. Vyplývá z ní, že stromky měly odpradávna ochranitelskou funkci, tedy měly chránit rodinu před nepřízní osudu. V Česku to kdysi byly pouze zdobené jehličnaté (jedlové nebo smrkové) větve, například je rozdávali koledníci za výslužku. Stromek se dříve zavěšoval nad stůl, ale špičkou dolů. Zdobený a osvětlený, jak jej známe dnes, se k nám dostal z Německa a do domácností (nejdříve do měst a pak až na vesnice) pronikl zhruba kolem 40. let 19. století.

Vánoční ozdoby včera….

Stromek se zdobil. Zpočátku jen sušeným ovocem, perníkovým cukrovím, oříšky, ozdobami z papíru a dřeva. Až v půli 19 století se rozmohly skleněné ozdoby. Ale nebyly klasické baňaté, duté a foukané jak je známe dnes. Měly podobu na drátek navlékaných broušených perliček, korálků, často plněných voskem a postříbřených, nebo byly malované.

V poválečných letech se k nim rozmohly tzv. balotiny. To byly ozdoby z tvrdého kartonu polepené skleněnými malinkými korálky (o průměru 1 mm). Ve skleněných ozdobách se ke kuličkám a perličkám začaly přidávat i trubičky z barevného skla a větší perly. Motivy pocházely z domácností, ze života a přírody – například košíčky, motýli, květiny a stromečky atp. Časem se přidaly ozdoby háčkované, slaměné a keramické. A až pak se rozmohly ty foukané, jak je známe nyní.

Vánoční ozdoby dnes…

Překvapivě nebyli prvními výrobci foukaných vánočních ozdob Češi, ale Němci. Firma Lauscha se stala světoznámým vývozcem foukaných vánočních dekorací. A až následně u nás vznikly výrobny foukaných vánočních ozdob v Hořicích a Doubravici na východě Čech. Um našich výrobců dosáhl rychle velkého věhlasu a ten trvá dodnes. Ale všechny vánoční ozdoby v současnosti prodělávají stálý boom, každým rokem je módní něco jiného. Někdo těmto trendům propadne, jiný je přidá ke klasice co již doma má a někteří jsou věrni svým tradičním ozdobám dědícím se z generace na generaci.

A co vy? Čemu dáváte přednost?

Poznámka: Hledáte-li tip na netradiční vánoční přání, koukněte na článek Nejlepší vánoční přání letošního roku na webu Maxiorel.cz.

reklama