Tipy na adventní úklid

adventní úklid

reklama

Advent je doba těšení a zároveň příprav na Vánoce, což zahrnuje například neoblíbený adventní úklid. Jak ho zvládnout bez stresu? Máme pro vás pár tipů, jak si uklízení usnadnit a na co během něj nezapomenout. 

Zapojte celou domácnost 

Neberte všechny povinnosti na sebe. I když vám může připadat, že úklid zvládnete nejlépe sama, zapojte do něj celou domácnost. Rozdělte úkoly a naplánujte, co, kdy a kdo udělá. Jednoduchou činnost zvládnou i ty nejmenší děti. Dávejte pozor, aby se bez dozoru nedostaly k čisticím prostředkům. 

Vytvořte checklist adventního úklidu a nechejte ho na viditelném místě. Splněné povinnosti postupně odškrtávejte. Celá rodina tak uvidí, že má vaše společné úsilí smysl a pomalu se blíží svému cíli.

Dejte si dostatek času 

Jestli máte velké uklízecí ambice, nenechávejte práci na poslední chvilku. Pusťte se do ní s několika týdenním předstihem, obzvlášť, pokud jste pracovně či jinak zaneprázdněni. Umýt okna, vyčistit mastnou troubu či obklady v koupelně, nebo třeba vytřídit nepotřebné věci můžete klidně ještě před začátkem adventu. 

Co byste neměli vynechat 

Toužíte po dokonalém pořádku? Pak byste při úklidu neměli vynechat žádné detaily. 

  • Odmrazte a vyčistěte ledničku. 
  • Ze spíže vytáhněte všechny potraviny. Zkontrolujte jejich trvanlivost a stav, možná narazíte na prošlé kousky. Poličky utřete. 
  • Vyčistěte digestoř. 
  • Při úklidu koupelny nevynechejte spáry mezi kachličkami. 
  • Čalouněný nábytek umyjte vysavačem s mokrým čištěním. Jestliže ho nemáte a hodláte si ho půjčovat, neváhejte, neboť před Vánocemi je o půjčování velký zájem. Přece se nechcete dostat na řadu až v lednu! 
  • Vyperte nebo nechejte vyčistit polštáře a peřiny. 
  • Vysajte matrace. 

Nestíháte? Nelamte to přes koleno 

Jestli máte adventních povinností až nad hlavu, zamyslete se, jestli je opravdu vaše přání všechno stihnout. Nehoníte se zbytečně? Na Vánocích je přece nejdůležitější užívat si pohodu s těmi nejbližšími. Ostatní, jako třeba dokonalý pořádek, precizně vyladěné dekorace nebo kvanta cukroví, je jen bonus navíc. 

Jestli důkladný úklid nestíháte, nebo se vám do něj prostě jen nechce, nelamte to přes koleno jen proto, abyste si mohli udělat fajfku za splněný úkol. Těsně před svátky udělejte pouze běžný úklid domácnosti. Špinavé okno vám atmosféru určitě nijak drasticky nezkazí.

reklama