Slunce, kůže a my

reklama

Sluníčko může být náš dobrý kamarád, ale  i nepřítel. Umí krásně zahřát, rozjasnit mysl, zlepšit náladu, ale také potrápit. A to tehdy, pokud nerespektujeme jeho sílu a dostatečně  nechráníme sebe a svoji kůži před jeho účinky.

Sluneční paprsky

Sluneční paprsky jsou elektromagnetickým vlněním, jež je složeno ze světla, infračerveného a ultrafialového (UVZ) záření. To se dále dělí dle vlnové délky na UVA, UVB a UVC. Nejvíce škodlivé je pro člověka ultrafialové (UVZ) záření, proti jehož přílišným účinkům musíme sebe a svoji pokožku dobře chránit.

Ultrafialové záření je nejintenzivnější kolem poledne a v létě, nejsilnější pak v tropech, ovšem roste rovněž s nadmořskou výškou. Jeho účinky ještě zesiluje odraz na písku, vodní hladině nebo na sněhu.

Slunce, kůže a my…

Nejvíce ohroženy UVZ zářením jsou naše oči, kůže a děti. Ty díky svému četnějšímu pobytu venku „nasbírají“ až 3x více slunečního záření než my dospělí. Proto je nutno dbát na dostatečnou prevenci – čili informovanost rodičů, kteří poučí své děti jak se správně chovat  při pobytu na sluníčku.

Jak se chovat a tak chránit?

Zde je několik tipů, jak se opalovat:

  • Svoji ochranu před spálením sluncem zvýšíme používáním krémů s dostatečným UV faktorem (u dětí ideálně 12 a výše). Jejich nabídka na dnešním trhu je bohatá a kromě krémů jsou k mání i mléka, spreje, nebo gely.
  • Tyto tzv. Sunscreeny (ochranné krémy, mléka a gely) jsou k dostání jako produkty fyzikální nebo chemické. Lepší jsou sunscreeny fyzikální, nevstřebají se totiž do kůže, ale zůstávají na povrchu a nedráždí oči. Mínusem je ale film vytvořený na kůži. Chemické ochranné krémy a mléka obsahují další nejrůznější přísady, které mohou (ale nemusí) vyvolat alergickou reakci.
  • Nejsme li si jisti, volíme při výběru nejjednodušší cestu – výrobky známých kosmetických značek, které nezklamou.
  • Zvolený produkt je dobré použít opakovaně, a to po zhruba 3 hodinách, protože účinnost se oslabuje pocením a koupáním.
  • Kromě použití sunscreenů, oblékáme i dobře prodyšné oblečení (nepříliš syntetické a tmavé), doplníme je pokrývkou hlavy (klobouk, čepice) a samozřejmě nesmí chybět sluneční brýle.
  • K tomu se snažíme omezit pohyb na slunci v poledne, a i mimo tuto dobu (hlavně u vody), slunění střídat s pobytem ve stínu.
  • Nemálo důležitá je i skladba jídelníčku (lehce stravitelná jídla) a dostatek tekutin.
  • Děti do 6-ti měsíců nevystavujte přímému slunci vůbec a necháváme je ve stínu.

Aby bylo každé vaše léto pohodové a klidné, vyplatí se chránit. Kosmetické a zdravotní studie ukázaly, že pravidelným používáním ochranných krémů a dodržování správných zásad slunění od dětských let se velmi podstatně snižuje riziko poškození očí a různá onemocnění kůže včetně nádorů.

Pozor i na tvorbu podezřelých znamének a i když se zdají banální nedůležitá, je vhodné včas navštívit odborníka. Informace najdete například na webu www.odstraneniznamenek.cz.

reklama