Trénujte mozek i ve starším věku

trénink mozku

reklama

Lidský mozek je sval jako každý jiný. Pokud tedy jsme schopni v průběhu svého života trénovat a cvičit svaly na bříšku, hýždích, nohách a rukách k formování pěkné postavy a k solidní kondičce, měli bychom udělat také něco pro čilý a aktivní mozek.

Pečujte nejen o tělo

A to je stejně jako péče o tělo a svaly celoživotně potřebný trénink. Protože pokud se nepostaráme o svoji hlavu a mozek v ní tak jako o tělo, zakrní nám a nebude fungovat jak bychom chtěli i potřebovali. Oslabování některých funkcí mozku s přibývajícím věkem je zcela přirozené, ale s pílí, důsledností a trpělivostí tomu lze nejen účinně čelit ale i předcházet.

Každému se občas stane, že si na nějakou věc či myšlenku nevzpomene, nebo na něco méně či více podstatného zapomene. Aby se takovéto situace opakovaly co nejméně, obzvláště ve starším věku, je nutno mozku dopřát jogging.

Trénink mozku

Brain jogging je převzatý výraz pro trénink mozku. Ale i bez něj je všem jasné oč kráčí. Nezbývá než vhodně, správně a důsledně cvičit, cvičit a zase cvičit! Ovšem pozor! Podstatou dobrých výsledků je pevný základ. Ten tvoří při cvičení šedé kůry mozkové správný jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, obiloviny, oříšky a rostlinné tuky. Důležitá je také pohybová aktivita na čerstvém vzduchu, která okysličí mozek. Nesmí chybět dostatečný odpočinek a spánek, s nímž se váže odolnost vůči stresu a mozkové podněty.

A až na tomto základě se dá stavět pevný, zdravý a mentálně čilý mozek.

A čím takový bude?

  • Luštěte křížovky, sudoku a hlavolamy – trénujete propojování informací.
  • Hrejte karty, stolní i ústní hry (prší, pexeso, dáma, slovní fotbal) – učíte mozek taktice, strategii a logickému myšlení.
  • Čtěte nejen denní tisk, populárně zábavné knihy, ale i odbornou literaturu jež vás zajímá – rozšiřujete si znalosti a celkový obzor vědění.
  • Učte se zpaměti básně – prohlubujete si pamatování a ukládání informací.
  • Zapojte se pasivně do soutěží v rozhlase a televizi – podporujete orientaci v informacích a znalostech.
  • Pro aktivaci obou mozkových hemisfér zkuste občas dělat věci naopak – jste li pravák, zkuste něco dělat levou a naopak jste li levák, tak pravou rukou.
  • Dodržujte pitný režim – denně minimálně 1,5 litru tekutin pro správné „promazání“ mozkových závitů.

Díky těmto jednoduchým, důsledně praktikovaným trikům a tipům, získáte mladší a pohotovější mozek, který si bude dobře pamatovat a rychle i svěže reagovat na vnější podněty vždy a všude. A když vše doplníte občasným dopingem v podobě dobré čokolády a přírodních produktů na bázi Ženšenu a Gingko biloby, máte vyhráno.

Proto trénujte mozek i ve starším věku!

reklama