Spíte špatně? Řešením může být nová matrace

kvalitní matrace

reklama

Problémy se spánkem trápí téměř 80 % Čechů. Patříte mezi ně? Řešíte každodenní únavu, těžkou hlavu, vyčerpání a bolesti zad? Máte pocit, že si pořádně neodpočinete? Nezoufejte. Vaše problémy můžou mít mnohem jednodušší řešení, než se zdá. Stačí se jenom podívat, co vlastně máte v posteli.

A tím nemyslím manželku nebo manžela. Je to až s podivem, ale téměř 60 % Čechů spí na nevhodných starých matracích bez toho, aniž by cokoli řešili. Naštěstí si lidé začínají mnohem jasněji uvědomovat, že jsou věci, jež se nevyplácí podceňovat. A jedná se samozřejmě o Vaše zdraví.

Výběr nejvhodnějšího typu matrace je především otázka Vašich preferencí. Stejně jako neexistuje ideální poloha spánku, která by byla vhodná pro všechny, nemůžeme tak zjednodušit ani výběr matrace. Proč tomu tak je? Naše těla jsou individuální, takže se liší také jejich požadavky. Každý zatěžuje svoje lůžko jinak, a mimo několik dominantních znaků se prostě a jednoduše nedá spánkový standard zobecnit.

Matrace na míru je pro Vás to nejdůležitější

Svalový korpus Vašich zad, vzpřimovače páteře a hluboké břišní svaly mohou relaxovat pouze v poloze ležmo. Jakmile stojíte, sedíte nebo dřepíte, Vaše záda jsou zatížena. Proto je maximálně důležité, abyste měli během spánku zaručenou zdravou polohu páteře a svaly se mohly patřičně uvolnit. K tomu především pomáhá matrace, ale existuje i několik dodatečných bodů, které je potřeba dodržet.

●      Pozor na překážky na lůžku – polštáře, srolované prostěradlo, domácí mazlíčci nebo partner.

●      Vhodné materiály – jak lůžkovin, tak matrace samotné. Spánek často narušují také dýchací obtíže a apnoe způsobené drážděním.

●      Spánková hygiena – již stokrát omílaná konzumace kofeinu, cigaret, alkoholu, nevhodného jídla, stejně tak jako všeobecné klima v ložnici.

●      Zdravotní obtíže – mimo samotné zdravotní komplikace také pozor na vedlejší účinky medikace.

Jak vybrat správnou matraci – odpověď je na Vás

Odpovídající typ matrace, tvrdost, potahový materiál potažmo počet vrstev je bezvýhrady otázkou Vašich vlastních tužeb a očekávání. Universální návod, jak vybrat správnou matraci, je téměř nemožné vytvořit. Proto je dobré si matraci předem vyzkoušet, než ji zakoupíte, což můžete učinit ve specializovaných prodejnách a studiích zdravého spánku.

Faktem ovšem zůstává, že je třeba se velice důkladně soustředit na kvalitu matrace. Tu lze poznat podle certifikátů, referencí prodejce a profesionálního přístupu, který byste měli při koupi od prodejců cítit.

Pro Vaše problémy potřebujete matraci na míru

Neexistuje matrace, která by dokázala odpovědět na všechny Vaše zdravotní problémy. Každý výrobek a jeho konkrétní konstrukce má jistý účel, a je veliká naivita myslet si, že „univerzální zdravotní matrace“ Vás vyléčí ze všech Vašich zdravotních neduhů.

Soustřeďte se tedy na specializaci výrobku. Víte-li například, že trpíte alergiemi, volte matraci z šetrnějšího materiálů, tedy antialergickou. Trápí-li Vás bolesti zad a problémy opěrného systému, volte matraci ortopedickou se správným vyztužením. Potřebujete-li speciální matraci pro osobu dlouhodobě upoutanou na lůžko, rozhodně se neuchylujte k výrobkům z letáku. Sdělte prodejci své konkrétní požadavky a nechte si poradit.

Samozřejmostí u každé kvalitní zakoupené matrace by mělo být několik věcí:

  1. Český návod k použití a údržbě,
  2. přesně definovaná specializace, k čemu matrace slouží,
  3. snímatelný potah pro snazší hygienu matrace,
  4. výška alespoň 7 cm,
  5. bodový tlak (matrace se prohýbá pouze v místě tlaku a nedeformuje se)
  6. čistota a údržba – nově koupená matrace nesmí zapáchat!

Pozor si dejte především u čtvrtého bodu – matrace by neměla být tenčí, než 7 centimetrů. Minimalistický přístup je dnes u prodejců velice oblíbený, ale co se týče matrace, tato hranice by nikdy neměl být překročena. Výzkumy ukazují, že komfort a životnost takové matrace jsou zoufale nízké.

Pro dnešní kvalitní matrace by také mělo být samozřejmostí zónování a bodový tlak. Obojí se v posledních letech stalo očekávaným standardem. Nebojte se prodejců zeptat, zda-li matrace zmíněnými vlastnostmi disponuje a rozhodně se nestyďte je požadovat. Podobně je to i se snímatelným a pratelným povrchem. Považte, že se Vám matrace polije čajem – jak ji adekvátně vyčistíte a vysušíte, nemá-li snímatelný povrch?

Výběr matrace není složitý. Nejste na to sami

Nezoufejte, nemůžete-li se zorientovat v široké nabídce prodejců. Prodavači jsou školeni od toho, aby Vám uměli co nejlépe poradit. Stanovte si požadavky, které od matrace očekáváte, maximální sumu, kterou jste ochotni dát a komunikujte s obchodníkem. On sám ví nejlépe, co bude na Vaše potřeby sedět.

reklama